Jdi na obsah Jdi na menu
 


DS hry bezpečně

16. 2. 2014

Je samozřejmé, že žádný z nás nechce během D/s hry svému partnerovi ublížit. Ale je mezi námi jen málo těch, kteří mají lékařské vzdělání a mohou zodpovědně tvrdit, že přesně vědí, co si mohou dovolit a co už ne. Přitom otázka "Co je bezpečné?" není v mnoha případech tak jednoduchá. A odpověď, která se sama nabízí může být velmi nepříjemnou pastí. Pokusím se proto shrnout nejběžnější potíže a nebezpečí spojená s D/s praktikami a přidat pár rad, jak se jim vyhnout.

Dřív než začneme, dovolte mi malé upozornění: Téměř veškeré praktiky v sobě zahrnují rizika. Proto je pro bezpečí obou partnerů během D/s scénky nezbytné, aby si navzájem sdělili svoje představy a hranice, za které nechtějí jít. Dobrou metodou, jak předejít nechtěným komplikacím je dohodnout si signály, kterými mohou oba partneři dát najevo potíže. Riziko ještě více roste, pokud jde o první scénku. Partneři, kteří se znají teprve krátce, by měli postupovat maximálně obezřetně, aby předešli zbytečným nepříjemným zážitkům. Schůzka a scénka "na slepo" může být zajímavá jako fantazie nebo námět pro povídku, ale v reálném životě ji rozhodně nemůžu doporučit. Alkohol a drogy vám při scénce jedině ublíží.

Výběr spávného partnera pro D/s je jedním z nejdůležitějších kroků k příjemným a bezpečným zážitkům. Dominantní partner se v každém případě musí být schopen dostatečně ovládat a mít na paměti svoji zodpovědnost vůči osobě, kterou má ve své moci. Na druhou stranu submisivní partner je zodpovědný za udržování jasné a přiměřené zpětné vazby, neboť pouze prostřednictvím jeho reakcí může dominant posoudit stav svého miláčka. Důvěra je zde absolutně nezbytná!

----------------------

I. STD

Prvním a nejvážnějším rizikem jsou choroby přenosné během pohlavního styku. Že jste nečekali, že začnu zrovna tímhle? Otázka zdraví partnera je ale skutečně nejdůležitější. A nemusí jít zrovna o dobře známou nemoc AIDS. Uvědomte si, že během různých praktik můžete přijít do styku s celou řadou tělních tekutin a výměšků a v nich se může ukrývat lecos. Věděli jste například, že během výměny tělních tekutin může dojít k přenosu Hepatitidy B, která způsobuje zánět jater, horečnaté stavy, slabost a zvracení?

Naštěstí rozumný stupeň prevence není zase tak problematický. V případě, že nestřídáte příliš často partnery, vyhýbáte se rizikovým skupinám a dodržujete základní zásady bezpečného pohlavního styku, neměli by jste s chorobami typu STD mít žádné problémy. Zbývá zmínit jednu opomíjenou věc - během D/s scénky se mnohem častěji než při běžném styku používají různé pomůcky. Rozhodně by jste se měli vyvarovat jejich sdílení mezi partnery. Například kůži a gumu není možné bez jejich poškození bezpečně vyčistit a dezinfikovat.

II. Omezené prokrvení tkání

Problémy s prokrvením tkání jsou spojené s různými metodami znehybňování partnera pomocí pout, provazů a podobných pomůcek. Pamatujte si, že pouta nesmějí být nikdy tak těsná, aby způsobovala některý z následujících příznaků: znecitlivění a štípání, pocit chladu (to může zkontrolovat i dominant dotekem), zmodrání spoutaných rukou nebo nohou, slábnutí citu v oblasti pout a pocit pálení. Pokud takové příznaky přehlédneme, může dojít k vážnému poškození tkáně a v krajních případech i k jejímu odumírání. V případě prvních příznaků proto okamžitě pouta uvolněte a umožněte partnerovi třením nebo jednoduchými cviky obnovit prokrvení.

Nekteré techniky znehybnění mohou mít ještě další specifická rizika. Například při používání policejních pout dbejte na to, aby pouta nebyla příliš těsně uzavřena, protože ostré hrany mohou poškodit pokožku a nebo dokonce i kloub o který se opírají. Nejlepší jsou speciální pouta, která je možné uzamknout ve zvolené poloze tak, aby se dalším tlakem už více nesvírala.

Pokud používáte provazy, dávejte si pozor na to, aby se uzly neopíraly o kost, mohou tlakem poškodit citlivé nervové dráhy. Téměř každý uzel jde uvázat tak, aby byl plochý. Chce to jen trochu pečlivosti a pár pokusů "na nečisto". Při použití provazů platí zásada, že místo jedné pevné smyčky lépe poslouží deset volných. Navíc tak váš partner vydrží déle svázaný, takže nebudete muset přerušovat scénku v nejlepším, aby jste mu uvolnili příliš utažená pouta. Ležet na spoutaných zápěstích nebo sedět na nohách překřížených v kotnících je velmi nepohodlné a váš partner to určitě nevydrží příliš dlouho - pomozte si stočeným polštářem nebo jinou vhodnou podložkou, kterou vsunete pod něj. Mít po ruce ostré nůžky vám může ušetřit spoustu starostí. Když potřebujete rychle uvolnit nepříjemně zaříznutá pouta je určitě lepší oželet kousek provazu než riskovat zranění. Nejlepší jsou chirurgické nůžky - jsou ohnuté, takže se snadno vsunou pod provaz a nemají ostrou špičku, takže partnera nepíchnete. Nůž se na to rozhodně nehodí!

III. Modřiny a pohmožděniny

Vzniku modřin během D/s scénky nelze nikdy zcela zabránit. Zvláště dívky bývají extrémně citlivé na mechanické působení a náchylné k modřinám. Přesto můžete udělat několik preventivních kroků. Prochladlá a špatně prokrvená tkáň je náchylnější k poškození. Vyvarujte se častého užívání Aspirinu, Ibuprofenu a podobných protibolestivých a protihorečnatých léků - zvyšujete tak riziko vzniku modřin. Při léčení užívejte vitamin C v dávce 1000mg denně - příznivě působí na opravu tkáně. Modřiny můžete ošetřit jednoduše tak, že prvních 24 hodin na ně aplikujete led a později je prohříváte. Pokud užíváte léky proti srážlivosti krve, rozhodně se na čas vyhněte D/s aktivitám, u kterých by modřiny mohly vzniknout.

IV. Odřeniny

Tento druh zranění vzniká opakovaným, dlouhodobým nebo intenzivním třením pokožky drsným materiálem a typicky k němu přijdete, když máte nevhodná a příliš utažená pouta. Rizikové jsou různé druhy konopných a jutových provazů, které se vlhkem (tedy i potem) stahují. Ale odřeninu si můžete snadno způsobit i třením o koberec. Odřeniny jsou bolestivé a velmi pomalu a špatně se hojí. V extrémních případech po nich mohou zůstat trvalé stopy a proto by jste se jich měli vyvarovat. Případnou odřeninu omyjte teplou vodou a ošetřete antiseptickým krémem. Pokud je rozsáhlejší, přikryjte zranění gázou a sterilním obvazem.

V. Bití a bičování

Mechanická stimulace partnera různými bičíky, důtkami a podobnými pomůckami k D/s patří. Je však na těle několik míst, kterým by jste se měli při výprasku vyhnout. Takové citlivé oblasti jsou: záda v místě ledvin (kde se spodní žebra spojují s páteří), břicho v oblasti sleziny (nalevo po žebry), hlava (úplně celá - tu najdete snadno) a krk. Naopak bezpečná místa jsou: horní část zad a ramena, hýždě a nohy (až na chodidla - tam opatrně). Pokud bičujete dívku přes ňadra, uvědomte si, že při dopadu nástroje vzniká rázová vlna, která může poškodit tkáň zevnitř aniž by to bylo na povrchu patrné, takže prosím jemně.

Obecně jsou pro bití bezpečnější nástroje, které umožní rozložení síly úderu na větší plochu. Jsou to například různé typy důtek s mnoha koženými prameny (případně i s prameny z provázků, ale pozor na uzlíky). Velmi nebezpečné jsou naopak jednopramenné pletené biče a různé druhy rákosek. Při jejich použití vznikají modřiny a pohmožděniny a v místě křížení ran může dojít i k protřžení pokožky a krvácení. Pokud chcete pro hru použít bič, nezasahujte partnera nikdy přímo. Při švihnutí se konec biče pohybuje nadzvukovou rychlostí a může dojít k proseknutí kůže nebo i k vytržení kusu tkáně z těla! Raději švihejte obloukem, aby se poslední třetina biče omotala kolem partnerova těla - i tak je úder bolestivý, ale nepoměrně bezpečnější.

VI. Popáleniny

Každý z vás jistě ví, že popáleniny se rozdělují do tří stupňů podle vážnosti zranění. Popálenina prvního stupně se pozná podle zarudlé a citlivé až bolestivé pokožky. Při druhém stupni se dělají puchýřky a třetí stupeň znamená poškození tkáně. Rozáhlé popáleniny druhého stupně a všechny popáleniny třetího stupně vyžadují lékařskou péči. Drobná zranění můžete ošetřit ponořením do studené vody. V žádném případě nepoužívejte sádlo, máslo nebo nějaké oleje - už jsem slyšel na tohle téma lecos, ale ujištuji vás, že tím dotyčnému rozhodně nepomůžete, spíš naopak! V lékárně ale můžete koupit některý ze speciálních přípravků na popáleniny (např. panthenol) - lékárník vám jistě rád poradí. S prasklými puchýřky od popálenin druhého stupně zacházejte jako s odřeninami.

Nejčastějším důvodem vzniku popálenin při D/s hře je nevhodné pokapání voskem. Nejspíš víte, že teplotu vosku, který dopadá na pokožku, můžete regulovat výškou, ze které vosk kapete. Pokud je svíčka od kůže méně než 15cm, vosk způsobuje popáleniny - raději se tomu vyhněte. Používejte jedině svíčky z přírodního parafínu! Umělý parafín má mnohem vyšší teplotu tání a má tendenci seškvařit kůži - to je opravdu hodně nepříjemné (když už se to stane, hlavně se nesnažte seškvařené kousky kůže a parafínu odstraňovat z rány). A ještě malý tip: když před kapáním kůži navlhčíte vodou (olej nebo krém se na to nehodí - přece nechcete partnera smažit), nebude to tolik pálit a vosk se nepřilepí a půjde lépe odstranit. A raději se vyhněte místům s chloupky.

VII. Omrzliny

Také si hrajete s kostkami ledu? Příjemné, že? Ale pozor - při dlouhém kontaktu s kůží můžete partnerovi způsobit omrzlinu. První reakcí pokožky na chlad je zmodrání. Potom kůže zarudne a pálí nebo se stane necitlivou. Současně s tím dochází k poškození tkáně. Místo omrzliny je potřeba okamžitě znovu prohřát teplou (ne horkou) vodou. Vážnější omrzliny by měl ošetřit lékař.

VIII. Výrony a natažené šlachy a vazy

Tato zranění se týkají vazů a šlach kolem kloubů a jsou obvykle způsobena tahem nebo nadměrným namáháním v místě kloubu (typicky při zavěšení nebo při stahovaní paží za záda). Pokud je bolest tak silná, že s kloubem nemůžete pohybovat, rozhodně vyhledejte lékaře. Při méně závažných případech pomáhá, když místo stáhnete kompresním obvazem, který omezí otok a uložíte do vyvýšené polohy. Kloubu a vazům dopřejte odpočinek, první den přikládejte led a poté kloub prohřívejte.

IX. Lacerace

Jednoduše řečeno je to lékařský výraz pro tržnou nebo řeznou ránu. Zranění, která krvácejí, bývají obvykle formou lacerace. Krev je samozřejmě jednou z tělních tekutin, která může přenášet různé choroby (např. virus HIV). Vás se však bude nejspíš více týkat druhé riziko. Spočívá v možnosti zanesení infekce do otevřené rány. Tu poznáte podle bolestivého zarudnutí, které se šíří od zranění, podle drobného zduření nebo otoku kolem zranění, a podle případné horečky. Pokud předpokládáte, že během praktik dojde k podobným poškozením pokožky, vždy by jste měli používat vhodné (chirurgické) rukavice a příslušné místo předem desinfikovat. Pokud ke zranění dojde, zraněné místo omyjte teplou mýdlovou vodou. Pokud je rána větší, použijte antiseptický krém a přiložte náplast nebo sterilní obvaz. Drobná krvácení můžete často zastavit pouhým tlakem přímo na ránu. Pokud krvácení trvá, navštivte raději lékaře. Osobně jsem přesvědčen, že krvavé praktiky jsou zbytečné a nepřinášejí nic, co by jste nemohli dosáhnout příjemnější a nepochybně i bezpečnější cestou.

X. Zranění uvnitř vagíny

Pokud se chcete vyhnout zranění v těchto místech, dávejte pozor, aby jste nevsouvali nic do nedostatečně zvlhčené vagíny. Pokud se vytváří málo sekretu, použijte lubrikační gel na vodní bázi (dostanete ho i v lékárně). Nikdy nepoužívejte sílu. Pokud se snažíte dovnitř vsunout příliš velký předmět, může dojít k roztržení tkáně. Vymývání vagíny není vhodné (samozřejmě pokud vám ho nestanovil lékař), protože se umí čistit sama a zvládne to jistě lépe než vy. Pokud se setkáte s přecitlivělostí, bolestmi, zarudnutím, otoky nebo zduřeninami a podobně, vyhledejte lékaře. Takovým způsobem se totiž projevují některé nemoci a rozlišit příznaky od běžné infekce nemusí být snadné. Je pochopitelné, že dovnitř vagíny rozhodně nepatří cokoliv, co by se mohlo rozbít nebo zlomit (například chirurgické odstraňování střepů z rozbité žárovky je zkušenost, kterou si určitě můžete nechat ujít).

XI. Zranění uvnitř análu

Tady platí podobné zásady jako o odstavec výš, až na to, že anál se sám nikdy nezvlhčí, takže bez lubrikantu se mu raději vyhněte. Pokud se rozhodnete si anální praktiky vyzkoušet, pamatujte si, že je třeba postupovat pomalu a umožnit tkáním a svalům svěrače se uvolnit a roztáhnout. Následně v žádném případě nepoužívejte klystýr! Ani k pročištění. Ve stěnách rektu vždy vzniknou mikroskopické trhlinky a klystýr může způsobit vážnou infekci. V ostatních případech může být i zdraví prospěšný. Rozhodně ale dbejte na to, že klystýr nesmí obsahovat žádné chemikálie, měl by mít přibližně teplotu pokožky a nesmí být aplikován příliš rychle. Pokud do análu vsouváte nějaké předměty, neztraťte je! Na rozdíl od vaginy, která je uzavřená, ustí rektum do rozsáhlé a spletité sítě střev a něco v nich najít, může být vážný problém.

XII. Zranění penisu

Tady vám jistě poradí zdravý rozum. Pokud používáte katetr, musí být sterilní a po použití ho vyhoďte. Gumu nejde opakovaně sterilizovat. Do vstupu penisu se nesnažte nic vtlačovat - na to rozhodně není uzpůsoben. Pokud penis nějakým způsobem svíráte nebo stahujete, bolest vám napoví, kdy přestat. Umožněte partnerovi, aby vám ji dal signálem na vědomí. Všechny druhy krvácivých zranění penisu by měl ošetřit lékař a raději se jim vyhněte.

XIII. Zranění způsobená elektřinou

Pokud používáte pomůcky, které využívají elektrický proud, nejčastějším zraněním jsou náhodné popáleniny (ať už přímo elektrickým proudem nebo i kyselinou, která vzniká elektrolýzou při aplikaci stejnosměrného proudu). Takováto zranění můžete ošetřovat jako běžné popáleniny (kyselinu neutralizujete lehce mýdlovou vodou), ale než se pustíte do ošetřování ujistěte se, že zdroj proudu je odstraněn. Nevhodnou aplikací elektrického proudu můžete vyvolat elektrický šok, který může vést až k zástavě srdce. Pokud zasažená osoba nedýchá a vy ovládáte postupy umělého dýchání a případně nepřímé srdeční masáže, použijte je. Pokud si postupem nejste jisti, uložte postiženého na záda, zakloňte mu hlavu, uvolněte dýchací cesty a neprodleně zavolejte záchrannou službu. A přihlaste se do kurzu první pomoci!

XIV. Dušení

Nejsem si jist, jak je tahle praktika rozšířená, ale vzhledem k její nebezpečnosti ji nelze pominout. Dušení - tedy svírání krku za účelem omezení dýchání - může být součástí erotické hry a někteří lidé tvrdí že může umocnit sexuální vyvrcholení. Je však zřejmé, že v případě, že to přeženete, můžete partnerovi přivodit smrt udušením. To však není jediné riziko. Někteří lidé jsou na tlak v oblasti krku natolik citliví, že u nich může způsobit zpomalení tepu srdce a následně mdlobu nebo mnohem nebezpečnější poruchy srdečního rytmu. Z těchto důvodů vás před podobnými praktikami důrazně varuji.

XV. Cejchování, piercing a pod.

Podstata těchto praktik je založena na tom, že nějaké osobě způsobíte zranění. Aniž bych vás chtěl odrazovat od podobných pokusů, chci vás nejdříve upozornit, aby jste si s partnerem dobře rozmysleli, jestli po něčem takovém skutečně toužíte. Většina takových zranění zanechává na těle trvalé stopy a budete s nimi žít po zbytek života.

Obecně platí, že pokud se chystáte poškodit pokožku, musíte tak činit ve sterilních podmínkách. To znamená, že místo důkladně omyjte teplou mýdlovou vodou, desinfikujte betadinem, který necháte odpařit a místo poté setřete čistým alkoholem. Osoba, která operaci provádí, musí mít sterilní rukavice a také všechny použité předměty musí být sterilizované. Některé nástroje lze koupit ve sterilním balení a po použití se znehodnotí (např. jehly), jiné je možné opakovaně sterilizovat. Nástroj lze považovat za sterilní, pokud je po dobu 20 minut celý ponořen ve vřící vodní lázni.

V případě, že je praktika silně bolestivá nebo dojde k velké ztrátě krve, může postižená osoba upadnout do šoku. V takovém případě udržujte postiženého v leže v teple, zdvihněte mu nohy do vyšší polohy než má hlavu a zajistěte lékařskou pomoc. Šok můžete rozpoznat podle zblednutí, pocení, chvění nebo třesu, slabosti až mdloby, podle rychlého a slabého tepu - nahmatáte ho například na vnější (palcové) straně zápěstí proti kloubu a podle ztráty vědomí.

XVI. Psychické potíže

Spolu s řadou různých fyzický obtíží se můžete setkat i s některými psychickými obtížemi. Sdílení síly v rámci D/s může být velmi uspokojující a vzrušující, pokud se ovšem realizuje v odpovídajících podmínkách a bezpečným způsobem. Zde je zvlášte potřeba se soustředit na stavy a pocity submisivní strany. Například při prožívání bolesti reaguje centrální nervový systém uvolňováním endorfinů, jakýchsi přirozených oslabovačů bolesti. Chemická struktura endorfinů se velmi blíží morfinu. Jejich odbourávání je provázeno určitým druhem útlumu, který nesmí být zaměňován s depresí. Deprese je klinicky prokazatelná, pokud trvá alespoň dva týdny a je charakteristická zhoršenou náladou, sníženou energií, poruchami spánku a chuti k jídlu. Doprovází ji také pocity bezmoci a beznaděje a občas sebevražedné myšlenky, případně také halucinace. Pokud se s podobnými symptomy setkáte a trvají delší dobu, měli by jste navštívit specializovaného lékaře.

Psychické problémy mohou nastat rovněž při dlouhodobější spánkové nebo senzorické deprivaci. Projevují se zvýšenou vnímavostí až přecitlivělostí na podněty (i halucinacemi), náladovostí, podrážděností, sníženou schopností kontrolovat pohyby a narušeným systémem rozhodování. V popisech psychologických D/s praktik se můžete setkat s různými typy kondiciování. Vzhledem k tomu, že podobné techniky přímo ovlivňují osobnost cílového jedince a případné následky se velmi obtížně a dlouhodobě léčí, vás před podobnými postupy důrazně varuji.

Na první pohled méně závažné a snad proto i nebezpečnější jsou různé druhy závislostí jednoho partnera na druhém. Lze obecně říct, že bezproblémového a zdravého vztahu dosáhnete jedině pomocí jasné a otevřené komunikace, důvěry a vzájemného respektování. Jednoduše řečeno - jestliže si nedokážete navzájem sdělit co potřebujete a co cítíte a respektovat potřeby a přání partnera, nemůžete si bezpečně hrát.

------------------

Doufám, že pokud jste vydrželi a dočetli až sem, že vám tento článeček k něčemu bude. Je lepší potížím předcházet než je řešit a je lepší o nich vědět dřív než je potkáte. Pokud vám něco není jasné nebo si nejste v něčem jisti, existuje spousta možností, kde se zeptat. Nebojte se zeptat, když něco nevíte - neznalost v téhle oblasti vám může ublížit!